S bezobalovým obchůdkem jsem se setkala už před pár lety v Olomouci. Tehdy jsem ale nepotřebovala dělat nákupy, měla jsem na to maminku :-), a zerowaste pro mě bylo neznámé slovo, takže mě tahle možnost nechávala chladnou. Jakmile jsem se ale odstěhovala do Brna a začala řešit svou odpadovou stopu, neminulo mě prozkoumávání tohoto území.

Jak to v takovém bezobalu chodí?

Já jsem opatrný průzkumník a než jsem se sama vydala s bandaskou pro prací gel, musela jsem párkrát jít do Brány ke zdraví jen tak, abych občíhla terén a obkoukla nákupní rituál. Z každého nákupu, kdy nepoužiju zbytečný mikrotenový sáček, nebo vím, že mi nezbyde další obal, mám naprosto skvělý vnitřní pocit.

Nádoby

Pokud člověk nemá doma žádnou sklenici či krabičku, jsou na to bezobalové obchody většinou připraveny a nabízí zdarma, nebo za pár korun nádoby, které tam předtím donesl zase někdo jiný. Jinak si v těchto obchodech můžete nakoupit plechové krabičky a pytlíky na nekonečno použití. Jsem zastáncem toho, že by se mělo využít, co je doma, a není potřeba vyhazovat staré, aby se začalo na čistém poli zase s něčím novým.

Já používám vše, co mi doma přijde pod ruku: sklenice od okurek, mléka, krabičky od krémů a doplňků stravy. Se solí do koupele odcházím ve sklenici od sladkokyselé omáčky, tekuté mýdlo nesu ve sklenici od Nemléka. Nedávno jsem dostala pečený čaj v maličkaté skleničce, do které si půjdu pro zubní pastu. 🙂

Nakupuji v Brně a setkala jsem se dvěma variantami nákupu:

1. V obchodě je váha, která vám vytiskne štítek s hmotností vaší nádoby. Je to praktické. Nemusíte čekat ve frontě a nádobu máte zváženou i pro příště. Šup s ní na váhu i s víčkem a lípnout na ni samolepku. Takhle to mají v Nasyp si na Úvoze.

2. Pokud v obchodě není váha, dáte nádoby obsluze, která je zvláží a napíše si váhu buď někam k sobě, nebo na nádobu. Takhle to dělají třeba v Bráně ke zdraví nebo ve Friendly Place.

Do zvážené nádoby si už jen načepujete nebo nasypete, co chcete, a donesete si to k pokladně. Obsluha má většinou dost dobrý přehled a pozná, jestli máte jasmínovou, nebo jinou rýži, a když si nemůžete vzpomenout, co to bylo za prací gel, často jim napoví: “Ééé, to je ten citrusový na barevné prádlo”. 🙂

Kam v Brně chodím nakupovat

Brána ke zdraví
Orlí 469

Nejlépe dostupná je pro mě Brána ke zdraví na Orlí. Vedle sebe jsou dva obchůdky: jeden s potravinami, druhý s drogistickým zbožím. Do potravin jsem zatím moc nechodila, pouze pro čaj nebo tofu. Čočku nebo rýži si ale naberu příště tam. Do druhého obchůdku chodím častěji. Buď pro tuhý šampon nebo si načepovat přípravek na nádobí. Od doby, kdy jsem zde byla před rokem a půl poprvé a před pár týdny naposledy, se sortiment hodně rozšířil a většinou tady seženu vše, co potřebuji.

Nasyp si
Úvoz 434/84

Nasyp si je krásný obchůdek plný věcí, které si lze odnést na váhu: od základních potravin, přes čokoládu, oříšky, sypaný čaj, tofu, po pěny do koupele, přípravky na úklid, omáčky a oříšková másla ve sklenicích a tak dále, a tak dále. Že je to tady přivedené k dokonalosti, svědčí i to, že vám účtenku pošlou e-mailem.

Friendly Place
Čápkova 28/21

Ve Friendly Place pořídíte nejen kosmetiku, ale i veškeré suroviny na výrobu vlastní. Kromě toho jsem tady našla všechny věci, o které jsem se bála, že je bez obalu neseženu, jako třeba tělové mléko nebo různé oleje. Můžete si vybrat, jestli účtenku chcete vytisknout, nebo na mail, nebo vůbec.

Ovoce a zeleninu beru i v supermarketech, často chodím do zelinářství na Kobližné nebo jinam, kde není okurek a brokolice ve zbytečném plastovém obalu. Záhadou jsou mi třeba naplátkované žampiony na plastové misce, to celé obalené fólií, a zajímala by mě motivace lidí, kteří upřednostní tohle balení místo 30 vteřin mytí a 30 vteřin krájení.

Mám dvě menší síťky a jednu větší a nemám problém si dát třeba papriky jen tak do batohu. Výhodou je pro mě to, že nakupuji jen pro sebe, to znamená, že beru jen tolik, kolik jsem schopná sníst, aniž bych něco vyhazovala. Za tohle jsem na sebe docela pyšná, protože když přijedu k rodičům, kteří jsou teď sami dva, a vidím tam tři pytlíky rohlíků, jeden chleba, a mamka jde z obchodu s dalším čerstvým pečivem, jsem z toho na větvi. Ale snažím se to nekomentovat – dala jsem mamce k Vánocům Wrapáček na chleba, takže jsem zvědavá, jestli ho používá.

Z bezobalových nákupů jsem opravdu nadšená. 🙂 Určitě nemám všechno dovedené k dokonalosti, ale pracuji na tom a vím, že to není nic složitého ani nemožného a každý gram se počítá. Zkuste to. 🙂