Šestnáctiletý Karel Rossmann připlouvá do Ameriky, kam ho jeho rodina poslala poté, co ho svedla služebná a měla s ním dítě. Setkala jsem se se čtyřmi podobami tohoto příběhu: samozřejmě v knize, dále pak ve filmu s Martinem Dejdarem, v divadle Husa na provázku a v muzice Kafka Bandu. A co vy a Kafka? Love or hate?
Román
Nezvěstného, v roce 1927 vydaného Maxem Brodem pod názvem Amerika, psal Kafka v letech 1912 a 1913. Byl to pro něj velký projekt, o který se nechtěl dělit a ani svému přáteli Brodovi jej nedával číst. Původně mělo jít o příběh dvou znesvářených bratrů, z nichž jeden zůstane v Evropě a druhý odplouvá do Ameriky. To se změnilo a zůstalo u jedné postavy, která na křídlech klíčových událostí klesá dolů ‒ od synovce mocného senátora Jakoba, po liftboye a otloukánka. Román Nezvěstný je pro mě o strachu z velkého moderního světa, kde se člověk rychle ztratí a snadno doplatí na svou naivitu.
Film
Film Amerika byl natočen v roce 1994 režisérem Vladimírem Michálkem a Karla Rossmanna tady ztvárnil Martin Dejdar. Film je posunutý do trochu jiné roviny, pořád je tady ale motiv pádu a odcizení a cítit je i kafkovská atmosféra zmatku a hrdiny, který se neptá proč, nýbrž se nechá zmítat situací. Zatímco v knize byl Karel “chudáky rodiči” do Ameriky poslán, ve filmu říká, že se tak rozhodl. Nevysvětluje proč. Ze všech podob v tomto článku byl tady konec nejpozitivnější ‒ Karel za doprovodu kapely Lucie a dívky odjíždí v dáli ‒ asi proto, že tady netroubí andělé na trubky, to nevypadá jako pohřeb. Zajímavé jsou kulisy malíře Jaroslava Róny.
Divadlo
Na divadelní Ameriku jsem byla v roce 2018 v Huse na provázku. Stejná postava, stejné místo. Mladík vržený na břehy Nového světa. Snaží se dělat vše správně a vyhovět autoritám. Cizinec osamocený v systému neznámého světa. Scénu tvoří systém průhledných igelitových opon, které se přesouvají. Mnohem více si tady všímáme věcí, které Karel ztrácí: deštník, klobouk, doklady… A troubící andělé tady opravdu působí jako cesta do nebe.
Hudba
Když se ke mně poprvé dostal Kafka Band, brala jsem to jako výstřelek. Pak jsem si poslechla celé album Zámek a zamilovala se. V roce 2019 vydali album Amerika a já si s nimi stihla v Brně střihnout dva koncerty. Kafka Band čte, zpívá a předkládá Kafku takového, jaký je, bez dalších zbytečných interpretací. Jaroslav Rudiš nás provádí příběhem, německy z Ameriky předčítá a má to silný náboj.