Přesně před 7 lety jsem ještě jako studentka střední školy často chodila do městské knihovny. Dnes na to nemám čas. Dovolím si ale napsat smělé “zatím”, protože doufám, že se vše brzy změní a můj život dostane konečně nějaký tvar.

Před 7 lety jsem každopádně v knihovně narazila na knihu Anděl temnoty od Amíka Caleba Carra. Byla to téměř 500stránková detektivka a pohltila mě. Opravdu mě strhla. Příběh byl úžasně propracovaný, bavila mě jeho psychologičnost. Ale byl to druhý díl. První díl s názvem Psychiatr se nedal sehnat. Nikde nebyl k zakoupení, v knihovně ho neměli.

A pak Psychiatra v roce 2017 vydal Knižní klub znovu…

Carr nás naloží do rozhrkané bryčky a projíždí s námi New Yorkem v roce 1896. V tomto roce Freud poprvé použije pojem psychoanalýza, tomuto roku jsou připisovány počátky moderní kriminalistiky. To jsou dva pilíře, o které se autor opírá. Vyšetřování vraždy pomocí nových technik a v obklopení osvícených lidí, kteří jim věří, přestože ještě nejsou uznávány a nezajišťují úspěšné rozluštění staré známé hádanky – kdo je vrah?

Nepotřebuje tady někdo psychiatra?

Když ponecháme stranou nutný konstrukt, aby do sebe vše zapadlo, dostaneme se do konce 19. století. Jsou vražděni mladí prostituti, děti, které by měly mít úplně jiné starosti. Městu New York vládnou uskupení, s kterými nechceme nic mít, a vraždy jsou tutlány. Naštěstí se případu ujme povedená partička v čele s charismatickým doktorem duší Laszlem Kreizlerem, novinářem-vypravěčem Moorem, první ženou na kriminálce Sarou, dvěma podivnými židovskými vyšetřovateli Isaacsonovými a nějakými těmi vedlejšími postavami (třeba Theodorem Roosveltem).

S vyšetřovateli pronikáme do mysli vraha, poznáváme ho a jsme vystavení pronikavé otázce, jestli můžeme s někým takovým soucítit, když známe kontext jeho života? Omlouvá ho jeho minulost? Měl by dostat další šanci?

Pokud vás zajímá psychologie a jste konzumenty detektivek, sáhněte po Psychiatrovi a odpovězte si na tuto otázku.

Mně se kniha dobře četla, i když se nekonal stejný wow efekt jako v případě Anděla temnoty.

Caleb Carr – Psychiatr


Vydal: Knižní klub, 2017 (2. vydání)
Překlad: Petra Diestlerová
Originál: The Alienist (1994)