Původně jsem v úvodu tohoto článku sáhodlouze vypisovala důvody, proč se snažím omezit svůj odpad. Nakonec jsem se sama sebe zeptala proč? O problému s odpady a plastovém kontinentu bylo napsáno už hodně a já asi nemám potřebu obhajovat důvody, proč jsem se na tuto cestu vydala. Pojďme tedy jednoduše od slov přestoupit k činům.

Nikdo v tom není sám

Člověk při sledování fotek a videí z pláží obklopených odpady, zvířat udušených a oběšených na plastových pytlících, a čtení, že plastový kontinent v oceánu už je několikanásobně větší než Německo, získává snadno pocit, že nic nezmůže a že je vše zbytečné.

Proto jsem se pro načerpání inspirace a motivace přidala do několika zero waste skupin na Facebooku. Například skupina Bez odpadu (zero waste) CZ/SK má přes 20 tisíc členů. A to rozhodně není málo! Nikdo v tom nejsme sám. Navíc v dnešní době není problém pořídit bez zbytečného odpadu jak potraviny, tak kosmetiku a vybavení domácnosti.

Začni u sebe

Já jsem se rozhodla začít u sebe. Upřímně – úplně nejjednodušeji to jde, když bydlíte sami, nebo s někým, kdo s tímto souzní. Když jsem se odstěhovala od rodičů, rozhodla jsem se nad sebou zamyslet. Úplně nejvíc odpadu, který vyprodukuji, je z kosmetiky: zejména kosmetické a menstruační tampony a tyčinky do uší. Při každém tahání pleťového tamponu z plastového obalu se mi svíral žaludek.

1. Šampon

Aktuálně bojuji s nevyžádanými dary v podobě šamponů v plastových tubách. Navykla jsem si na tuhý šampon. Nejvíc spokojená jsem se slovenskou značkou Ponio a jejich Orient chai šamponem proti lupům. Báječně pění a voní po badyánu a skořici. Malý (30 g) je na 15-20 použití. Můj druhý favorit je 85g ambrový Candy Soap na 80 umytí. Šampon kupuji jen tak do tašky a doma ho uchovávám v plechové krabičce.

2. Pleťové tampony

Vatové tampony na odličování jsem si koupila naposledy v roce 2018. A ano, bohužel na Vánoce 2018 jsem velké balení dostala k Vánocům… Těch jsem se už dávno zbavila a užívám si toho, že mi už nikde v koupelně nezavazí a neplní mi denodenně odpadkový koš.

Občas používám oční linky, často řasenku, hodně často si dokresluju obočí. Na odlíčení mi i tak stačí jen tak prsty vetřít do pleti levandulový olej, který makeup rozpustí. Opláchnu vodou a ve sprše dočistím konjakovou houbičkou. Po sprše dočistím růžovou vodou a namažu se na noc moringovým olejem. Hodí se mít pratelné odličovací tampony. Ty se různí cenou a materiálem. Mám z biobavlny za cca 30 Kč/kus a peru je s ručníky.

3. Menstruační tampony

Někdy v roce 2016 jsem přibližně půl roku zkoušela mořskou houbu. Měla své plus, ale i mínus, a to hlavně v nepraktičnosti a její vlastnosti se ždímat. 🙂 Takže jsem se konečně odhodlala, koupila jsem si kalíšek a nechápu, jak jsem bez něj mohla doteď žít a fungovat. Pohodlí a žádný odpad. Odpadá starost o výměnu tamponu, vydrží mi od rána do odpoledne či večera. Cena je přívětivých 300-500 Kč. Vzhledem k tomu, že klasické tampony stojí 38-50 Kč, se vám tato investice do roka vrátí. Doba použití je až 15 let.

4. Tyčinky do uší

Plastové uchošťoury do uší už dlouho nepoužívám. Přešla na jsem techniku mých rodičů – vata na sirce, a říkala jsem si, že dokud mám vatu, kterou jsem si při stěhování vzala z domu, nebudu to řešit. Na Vánoce jsem ale od spolubydlící dostala znovupoužitelnou tyčinku do uší! Nevěřila jsem tomu, ale existuje a je skvělá. Je to jedna tyčinka v pěkné krabičce, která se vleze do kosmetické taštičky. Jde o dánskou značku Last Swab a vyrábí tyčinky jak do uší, tak k úpravě makeupu. Speciální guma na koncích je velmi snadno omyvatelná a opravdu efektivní. Cena je kolem 150 Kč a… máte ji napořád.

5. Sprchové gely

Není nic snadnějšího než si místo dalšího a dalšího a dalšího sprcháče v plastu zajít do bezobalového obchůdku načepovat gel do vlastní nádoby a nebo si koupit mýdlo. Naštěstí už je pryč doba nijak vonících mýdel v síťkách, které mám spojené se základkou. Vyrábí je v nespočtu variantách (i pro lidi s atopickým ekzémem, děti atd.) i menší nadšenci. Např. kamarádčin kolega odešel z práce, aby mohl vyrábět mýdlo značky Mýdlovar.

Přede mnou je ještě dlooouhá cesta. Asi nejtěžším úkolem pro mě teď je vysvětlit rodičům a okolí, aby mi kosmetiku nedávali, že to nevyužiju. Jestli máte tipy, jak na to, pište mi. :-)))